Štátna filharmónia Košice uvádza

Opera letí!

Tretie pokračovanie úspešného cyklu koncertov pre deti a mládež.

Učinkujú:

Štátna filharmónia Košice

Gabriel Rovňák ml., dirigent, hovorené slovo

Martin Gyimesi (tenor)

Tatiana Hajzušová (soprán)

Najbližšie hráme:
1. júna 2020 o 8.30, 10.00, 11.30

Dom umenia Košice
Vstupenky predáva Štátna filharmónia Košice

Nahliadni za oponu spolu s nami!

Úspešný projekt dirigenta a autora, Gabriela Rovňáka ml. odpovedá na najzvedavejšie otázky, aké vás o opere môžu napadnúť. Spolu so symfonickým orchestrom a sólistami prežijete príbeh opery od jej vzniku až po súčasnosť, zoznámite sa s jej najvýznamnejšími predstaviteľmi a stanete sa súčasťou veľkého príbehu. Vstúpte spolu s nami do zákulisia operného domu a spoznajte jeho tajomstvá...

Kto bude účinkovať?

účinkujúci

Štátna filharmónia Košice

Najsympatickejší slovenský orchester! Keď budete tento orchester pozorne sledovať, uvidíte, ako sa hráči počas hrania na seba usmievajú – a trvá to azda už od roku 1968, kedy zaznel prvý koncert orchestra pod vedením jeho vtedajšieho šéfdirigenta, Bystríka Režuchu. Štátnu filharmóniu Košice poznajú poslucháči v mnohých krajinách sveta. Napríklad v Amerike sa košickí filharmonici predstavili ako vôbec prvé slovenské orchestrálne teleso už v roku 1994! Odvtedy boli v Ázii, Severnej Amerike, Číne a v množstve európskych krajín. Štátnu filharmóniou Košice si môžete vypočuť na viac ako 160 CD platniach a do ich tónov sa započúvate aj pri sledovaní viacerých filmov. Súčasným šéfdirigentom telesa je český dirigent Zbyněk Müller. Vždy je však lepšie sto krát počuť, ako jeden krát čítať. Príďte preto na koncert Opera letí a vypočujte si tento jedinečný orchester naživo.

Gabriel Rovňák

Náš dirigent a moderátor je stále až po uši v hudbe. Ako malý chlapec spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore, s ktorým úspešne spolupracuje. Vyučuje aj mladých hudobníkov na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Keď sa k tomu pridá aj dvanásť koncertov Príbehu hudby v tomto školskom roku, tak je to práce až až!

Gabriel má na konte spolupráce už s desiatkou symfonických orchestrov (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinu Zlín a ďalšie), s ktorými uviedol diela mnohých nesmrteľných skladateľov. Na koncerte Príbeh hudby vám Gabriel ako dirigent a moderátor opäť s úsmevom poodhalí hudobné tajomstvá.

Martin Gyimesi

Martin začínal so spevom v Bratislavskom chlapčenskom zbore. Spievanie ho tak veľmi bavilo, že sa rozhodol študovať na Konzervatóriu v Bratislave a neskôr na Vysokej škole múzických umení. Tvrdo na sebe pracoval a výsledky sa dostavili. Je sólistom operného súboru Slovenského národného divadla, čo sa podarí iba výnimočným spevákom. Často vystupuje tiež v pražskom Národnom divadle, tlieskajú mu aj poslucháči operných scén v Ostrave a Banskej Bystrici. Martin miluje hudbu a spievanie rovnako, ako my všetci v Príbehu hudby – aj preto si ho budete môcť vypočuť v treťom pokračovaní nášho projektu, Opera letí.

Tatiana Hajzušová

Tatiana pochádza zo Sabinova, patrí medzi naše najúspešnejšie mladé slovenské speváčky. Zo speváckych súťaží si odniesla už deväť ocenení, spievala napríklad v Londýne, Moskve, Miláne a mnohých ďalších mestách. Stihla toho skutočne veľa, hoci má ešte len ... teda - u dám sa vek neprezrádza, preto len prezradíme, že Tatiana ešte stále študuje spev na Vysokej škole múzických umení. Aby toho nebolo málo, rozhodla sa tiež študovať hru na klavír. No a samozrejme - Tatiana miluje operu. Povie nám o tom a tiež zaspieva na koncerte Príbeh hudby - Opera letí.

najlepšie publikum na svete:

TY!

Pridaj sa hneď teraz
do najväčšieho online publika.

Nalaď sa na našu vlnu!

Vypočuj si hudbu, na ktorej teraz fičíme a pozri sa, ako sa nám darí s prípravou koncertu. Klikni na stránku Príbeh hudby na Facebooku, staň sa našim fanúšikom a nalaď sa na našu vlnu hneď teraz!

pre školy

Koncerty v júni 2020 organizuje Štátna filharmónia Košice. Účasť na koncertoch je potrebné objednať u pani Mgr. Jany Čajbíkovej (055 2453106, jana.cajbikova@sfk.sk). Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Komu je koncert určený?

Program je určený predovšetkým žiakom druhého stupňa základnej školy. Sme však presvedčení, že aj mladších žiakov koncert zaujme práve vďaka pestrosti a dynamike.

Aký bude Príbeh hudby 3?

Koncert „Opera letí“ je po koncertoch „Na počiatku bola nota“ a „O nesmrteľnosti“ tretím pokračovaním cyklu. V prvých dvoch koncertoch sme spolu s deťmi hľadali odpovede na základné otázky o hudbe a hľadali tajomstvá jej nadčasovosti. V treťom koncerte sa chceme zamerať na jedno veľké „odvetvie“ klasickej hudby – na operu. Je to totižto jeden z najúžasnejších hudobných žánrov, o ktorom však medzi mladými ľuďmi existuje mnoho mýtov. Tie najrozšírenejšie tvrdia, že je opera nezaujímavá, neatraktívna i neaktuálna. Prostredníctvom koncertu chceme výrazne zapracovať na odstránení týchto mylných dojmov a ukázať deťom, že opera sú pútavé a často napínavé zhudobnené príbehy, ktorých sledovanie vás môže pohltiť tak, že zabudnete na čas. Ak na operu prídete raz, budete chcieť prísť opäť.

Na aký program sa deti môžu tešiť?

Monteverdi, Händel, Mozart, Donizetti, Verdi, Puccini, Janáček, Suchoň i Bernstein. To je galéria hudobných skladateľov, ktorých budú môcť poslucháči spoznať prostredníctvom ukážok v našom koncerte. Vďaka výberu autorov, ktorí sú charakteristickí pre jednotlivé obdobia hudobného vývoja, môžeme deti zoznámiť s chronologickým vývojom opery. Môžu sledovať vývoj orchestra, inštrumentácie, ale aj rozdielnosti výrazových prostriedkov. Dramaturgia koncertu sa nezameriava iba na diela, ktoré sú znalým poslucháčom známe, ale predovšetkým na ukážky, ktoré majú predpoklad byť príťažlivé pre mladého poslucháča a čo najlepšie ilustrujú preberanú tému. Tak deti okrem známej Čarovnej flauty, Carmen, Tosky, La Traviaty spoznajú aj Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky, Suchoňovu Krútňavu, Händelovho Xerxesa, alebo Monteverdiho Orfea.

kontakt

Máte otázku ohľadne zapojenia sa do projektu? Alebo nám len chcete niečo odkázať? Tešíme sa na vaše podnety. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailovej adresy gabriel@pribehhudby.com, alebo bchz@nextra.sk.

PRIDAJ MA
DO PUBLIKA