BRATISLAVSKÝ CHLAPČENSKÝ ZBOR
v spolupráci s RTVS uvádza:

Výnimočný koncert pre deti a mládež

učinkujú:

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Bratislavský chlapčenský zbor,
zbormajsterka Magdaléna Rovňáková

Rómsky folklórny súbor Romano Jilo,
umelecký vedúci Peter Kačica

Maroš Klátik, klavír

Gabriel Rovňák ml., dirigent, hovorené slovo

22. 11. 2019 od 10:30

NAŽIVO DVOJKA RTVS

23. 11. 2019 od 10:30

Veľké koncertné štúdio
Slovenského rozhlasu
Vstupenky v sieti TICKETPORTAL

staň sa nesmrteľným

Vieš o tom, že aj Ty sa môžeš stať nesmrteľným? Spolu s dirigentom Gabrielom Rovňákom ml., Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Bratislavským chlapčenským zborom Ti ukážeme, ako na to. Uvedomil si si, že okrem kytice, čokolády, alebo knižky môžeš tomu, koho máš rád, venovať aj pieseň či dokonca celú skladbu? Niekoľko talentovaných ľudí to už vyskúšalo a niektorí z nich sa dokonca stali nesmrteľnými! Čo teda robili a robia dobre napríklad Wolfgang Amadeus Mozart, Ludvig van Beethoven, Eugen Suchoň alebo Sylvia Bodorová? Prečo sa mnohým hudobným skladateľom nepodarilo preraziť? Čo robili zle? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie druhý koncert z cyklu Príbeh hudby – O nesmrteľnosti. Sleduj nás v televízii, na mobile, interaktívnej tabuli, či v tablete v priamom prenose RTVS. Tešíme sa na Teba!

Kto bude účinkovať?

účinkujúci

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Najstarší slovenský orchester oslavuje tento rok svoje deväťdesiate narodeniny! A pretože máme tento orchester veľmi radi, na koncerte Príbeh hudby nám zahrá ukážky z tých najlepších skladieb, aké kedy hudobní skladatelia napísali. Stovky koncertov, tisíce divákov po celom svete a množstvo nahrávok radí tento orchester k najúspešnejším telesám.

Na túto špičku orchester priviedli vynikajúci slovenskí dirigenti, ktorí s hráčmi v orchestri pracovali. Medzi nimi sú Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Bystrík Režucha, Róbert Stankovský, Ondrej Lénard a ďalší. Orchester premiéroval skladby najslávnejších slovenských skladateľov, napríklad Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Alexandra Moyzesa a mnohých ďalších.

Bratislavský chlapčenský zbor

Chalani z Bratislavského chlapčenského zboru majú mnoho snov. Chcú byť pilotmi, pretekármi, športovcami, riaditeľmi, lekármi, ba aj krotiteľmi divej zveri! Ale až budú veľkí! Dnes chcú byť tými najlepšími spevákmi na svete a darí sa im to skvele! Poznajú ich návštevníci koncertov v Amerike, Japonsku, na Taiwane, v Rusku i v mnohých mestách Európy. Kamkoľvek prídu, prinášajú radosť milovníkom hudby, ale presvedčia aj tých, ktorých hudba veľmi nebaví. Vedie ich skvelá zbormajsterka Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák ml., špičkové speváčky ich učia výborne spievať a reprezentovať Slovensko ako profesionáli!
Chlapci sú na veľkých pódiách ako doma! Slávna Carnegie Hall v New Yorku, viedenský Konzerthaus alebo Viedenská štátna opera, ale aj Slovenská filharmónia či Slovenské národné divadlo... No a najbližšie chlapcov stretnete vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na koncertoch Príbeh hudby, aby aj vás presvedčili o tom, že hudba je jedna z najlepších vecí na svete!

Rómsky folklórny súbor
Romano Jilo

Názov súboru v preklade znamená „Cigánske srdce“. Srdcia týchto skvelých tanečníkov sú zapálené pre hudbu a tanec. Sú vynikajúcimi nositeľmi umeleckých tradícií Rómov, za čo im tlieskajú diváci doma i v zahraničí. RFS Romano JIlo budúci rok oslavuje 15 – te výročie svojho pôsobenia a účinkovania na tanečno - hudobnej scéne. Tanečná skupina, ktorú uvidíte, funguje štyri roky a práve táto skupina absolvovala viac ako 200 vystúpení. To všetko dokázali šikovní tanečníci vďaka umeleckému vedúcemu, Petrovi Kačicovi. Súbor je súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy Lavuta. V Príbehu hudby budú títo skvelí tanečníci tancovať iba pre vás!

MAROŠ KLÁTIK

Maroš začal hrať na klavíri, keď mal 8 rokov! Usilovne cvičil, šiel si za svojím cieľom a oplatilo sa! Vyhral viacero klavírnych súťaží: 1. miesto a titul laureáta na The International Competition of Young Performers 2006 (Viedeň, Rakúsko), 1. miesto a titul laureáta na Kaukko Sorjonen Foundation 2008 (Jyväskylä, Fínsko), 1. miesto v rámci Yamaha Music Fundation of Europe YMFE 2008 (Brno, ČR).
Dnes spolupracuje s mnohými orchestrami ako sólový hráč a učí mladých klaviristov na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Maroš má skvelú hudobnú pamät – iba nedávno zahral spamäti skladby Johanna Sebastiana Bacha v celkovej dĺžke dve a pol hodiny! Na našom koncerte nám tento výsledok dokazovať nebude, ale zahrá fantastickú hudbu nesmrteľných skladateľov!

Gabriel Rovňák

Náš dirigent a moderátor je stále až po uši v hudbe. Ako malý chlapec spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore, s ktorým úspešne spolupracuje. Vyučuje aj mladých hudobníkov na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Keď sa k tomu pridá aj dvanásť koncertov Príbehu hudby v tomto školskom roku, tak je to práce až až! Gabriel má na konte spolupráce už s desiatkou symfonických orchestrov (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinu Zlín a ďalšie), s ktorými uviedol diela mnohých nesmrteľných skladateľov. Na koncerte Príbeh hudby vám Gabriel ako dirigent a moderátor opäť s úsmevom poodhalí hudobné tajomstvá.

Pridaj sa hneď teraz
do najväčšieho online publika.

sleduj nás online

Sleduj Príbeh hudby v priamom prenose vo svojej škole, alebo doma! Vďaka nášmu priateľstvu s RTVS môžeš Príbeh hudby sledovať úplne kdekoľvek!
V škole môžete koncert pozerať na vašej interaktívnej tabuli, alebo si ho pustiť cez projektor v spoločných priestoroch. Na svojom mobilnom telefóne a vlastnom počítači nás nájdeš na internetovej stránke RTVS a ak si náhodou z Bratislavy, môžeš si nás o deň neskôr pozrieť aj naživo!

Všetky dôležité termíny:

22. 11. o 10:30

v Tvojej škole

23. 11. o 10:30

naživo vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave.
Vstupenky na tento koncert nájdeš v sieti Ticketportal.

kto sme
a prečo milujme hudbu

Sme partia ľudí, ktorí vedia, že bez hudby to v živote proste nejde! Všetci sme sa do nej zamilovali a myslíme si, že keď si pustíme správnu hudbu v správnom čase, môže náš život urobiť omnoho krajším. Aby ste si vedeli dobre vybrať, chceme vám o nej rozprávať zaujímavé veci a tie najlepšie skladby vám hneď aj zahrať a zaspievať! Tento koncert pre vás pripravujeme s veľkou radosťou a už sa nevieme dočkať jeho prvých tónov!

Nalaď sa na našu vlnu!

Vypočuj si hudbu, na ktorej teraz fičíme a pozri sa, ako sa nám darí s prípravou koncertu. Klikni na stránku Príbeh hudby na Facebooku, staň sa našim fanúšikom a nalaď sa na našu vlnu hneď teraz!

pre školy

Pozývame Vás a Vašich žiakov ku bezplatnej účasti na online koncerte „Príbeh hudby 2 – O nesmrteľnosti“, ktorý pripravuje Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska.

Koncert budeme vďaka podpore RTVS vysielať v priamom prenose cez Internet pre základné a stredné školy na celom Slovensku. Koncert môžete sledovať na interaktívnej tabuli v jednotlivých triedach alebo vďaka projektoru a plátnu všetci spolu! Pre získanie špeciálneho linku na sledovanie v škole sa zaregistrujte.

Registrujte sa

O čom bude podujatie?

Počas koncertu "O nesmrteľnosti" budeme hľadať odpovede na otázky, prečo sa niektoré hudobné diela stali v hudobnom kontexte "nesmrteľné" a iné nie. V čom boli známi skladatelia nedostižní? Tento koncert bude zároveň prvým interaktívnym koncertom z cyklu Príbeh hudby, počas ktorého deti v triedach vyberú z dvoch diel to, ktoré je podľa nich "nesmrteľné". Výsledok sa dozvieme ešte počas koncertu. V programe sa môžete tešiť na ukážky zo skladieb L. van Beethovena, W.A.Mozarta, C. Orffa, S. Rachmaninova a ďalších. Uvedieme tiež svetovú premiéru orchestrálnych úprav vybraných častí z cyklu JA-RA-LAJ skladateľky Sylvie Bodorovej.

Komu je koncert určený?

Program je určený predovšetkým žiakom druhého stupňa základnej školy. Sme však presvedčení, že aj mladších žiakov koncert zaujme práve vďaka pestrosti, dynamike a detským účinkujúcim.

Aký bude Príbeh hudby 2?

Po prvom Príbehu hudby ste nám poslali stovky ohlasov, z ktorých sme sa poučili. Aj na vašu žiadosť sme pridali viac hudby a mierne ubrali z hovoreného slova. Hudobné ukážky budú aj tento rok v dĺžke cca 2-3 minúty, koncert bude opäť dynamický a veselý. V programe bude viac detských účinkujúcich. Dĺžku koncertu sme ustálili na cca 55 minút. Pred koncertom zašleme registrovaným školám dokument, ktorý koncert priblíži pedagógom predmetu hudobná výchova a budú sa tak môcť na sledovanie podujatia s deťmi pripraviť.

Sledujte Príbeh hudby spolu s nami!

Všetky informácie o streame, vrátane linkov, zašleme registrovaným školám najneskôr týždeň pred koncertom. Pripravujeme tiež testovacie vysielanie, kde si budete môcť overiť funkčnosť zariadení. Koncert odporúčame sledovať na interaktívnej tabuli priamo v triede alebo spoločne vo väčšom priestore pri využití počítača, projektoru a reproduktorov.

Registrujte sa zadarmo!

Účasť v celom projekte „Príbeh hudby“ je úplne nezáväzná a bezplatná. Registrujte sa tu. Prvých 200 zaregistrovaných škôl od nás dostane plagát koncertu a prvých 250 škôl tiež záznam koncertu na DVD, ktorý môžete použiť ako učebnú pomôcku.

Milí priatelia,
veľmi sa tešíme, že aj vďaka Vašim ohlasom môžeme v projekte Príbeh hudby pokračovať. Tešíme sa, že budeme opäť po roku spolu.

Projekt sa uskutočňuje s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

kontakt

Máte otázku ohľadne zapojenia sa do projektu? Alebo nám len chcete niečo odkázať? Tešíme sa na vaše podnety. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailovej adresy gabriel@pribehhudby.com, alebo bchz@nextra.sk.

partneri projektu

Aj tento rok sme našli skvelých partnerov, pre ktorých je, rovnako ako pre nás, vzdelanie jednou z najdôležitejších hodnôt. Sme nesmierne pyšní, že vám môžeme predstaviť rodinu našich partnerov, vďaka ktorým budú môcť Príbeh hudby vidieť desaťtisíce mladých ľudí na celom Slovensku.

PRIDAJ MA
DO PUBLIKA