Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice uvádza

Príbeh hudby – Slovenská hudba

Odhaľme naše korene v prvej časti koncertu o slovenskej klasickej hudbe

Odhaľte krásu našej hudby!

Vyberte sa spolu s nami na cestu úchvatným neprebádaným svetom. Spoznajte našich hudobných skladateľov a ich diela v prvej časti unikátneho koncertu o slovenskej klasickej hudbe. Tešiť sa môžete na svetovú premiéru skladby slovenskej skladateľky Haimoni Balgavej a ukážky z diel Jána Levoslava Bellu, Jána Cikkera, Viliama Gräffingera, Jozefa Grešáka, Johanna Nepomuka Hummela, Alexandra Moyzesa, Mikuláša Schneidra-Trnavského, Ivana Paríka, Svetozára Stračinu, Eugena Suchoňa, Ilju Zeljenku a Georgiusa Zruneka. Štátna filharmónia Košice, Bratislavský chlapčenský zbor, sólisti, dirigent a moderátor Gabriel Rovňák ml. sú zárukou pútavého a dynamického programu.

účinkujúci

Štátna filharmónia Košice

Najsympatickejší slovenský orchester! Keď budete tento orchester pozorne sledovať, uvidíte, ako sa hráči počas hrania na seba usmievajú – a trvá to azda už od roku 1968, kedy zaznel prvý koncert orchestra pod vedením jeho vtedajšieho šéfdirigenta, Bystríka Režuchu. Štátnu filharmóniu Košice poznajú poslucháči v mnohých krajinách sveta. Napríklad v Amerike sa košickí filharmonici predstavili ako vôbec prvé slovenské orchestrálne teleso už v roku 1994! Odvtedy boli v Ázii, Severnej Amerike, Číne a v množstve európskych krajín. Štátnu filharmóniou Košice si môžete vypočuť na viac ako 160 CD platniach a do ich tónov sa započúvate aj pri sledovaní viacerých filmov. Súčasným šéfdirigentom telesa je český dirigent Robert Jindra. Vždy je však lepšie sto krát počuť, ako jeden krát čítať. Príďte preto na koncert Príbeh hudby – Slovenská hudba a vypočujte si tento jedinečný orchester naživo!

Bratislavský chlapčenský zbor

Chalani z Bratislavského chlapčenského zboru chodia do školy, na futbal, hokej, hrajú na mobiloch i konzolách sieťové hry. Popri tom všetkom ale ešte spievajú v zbore. Speváci tvoria skvelú partiu, ktorá koncertuje na Slovensku, aj v koncertných sálach celej Európy, Ameriky, Kanady i Ázie. Zbor založila a vedie legenda slovenského zborového umenia, Magdaléna Rovňáková. V roku 2022 speváci oslavujú 40. narodeniny svojho zboru. Teraz prichádzajú priamo na náš koncert, aby sme spolu zažili výnimočný hudobný zážitok.

Rasťo Suchan

je slovenský trubkár, pre ktorého je hudba aj koníčkom. Už ako žiak ZUŠ v Trnave a študent na konzervatóriu v Bratislave vyhral celoslovenské súťaže hry na trúbku a zaradil sa tak medzi najlepších hráčov medzi jeho rovesníkmi. Odvtedy sa Rasťovi darí nielen na poli klasickej hudby, ale poznajú ho aj milovníci koncertov Orchestra Bratislava Hot Serenaders, Československého Big Bandu Matúša Jakabčica a mnohých ďalších. Keď ste boli malí, mohli ste nášho sólistu vidieť aj v populárnom projekte „Spievankovo“. Dnes je Rastislav Suchan držiteľom mnohých hudobných ocenení a tiež prvým trúbkarom Slovenskej filharmónie. Jeho syn, Martin, bol členom Bratislavského chlapčenského zboru. Učí tiež študentky a študentov na Vysokej škole múzických umení a je vyhľadávaným sólovým hráčom. Vy ho ale tentoraz hľadať nebudete musieť! Do tónov jeho trúbky sa môžete započúvať už čoskoro na koncertoch Príbeh hudby – Slovenská hudba.

Ján Hrubovčák

Pochádza z hudobníckej rodiny a už ako malý chlapec hral v dychovke. Naučil sa hrať na množstvo dychových hudobných nástrojov, no profesionálne sa venuje hre na pozaune. Pôsobil v Zlínskom symfonickom orchestri, ale aj v Tanečnom orchestri Siloša Pohanku v Československej televízii Bratislava. Dnes je prvým hráčom na pozaune v Štátnej filharmónii Košice. Okrem klasickej hudby má nesmierne rád folklór, ale aj gospelovú hudbu. Pracuje tiež s deťmi, pre ktoré pripravil nespočetné množstvo koncertov, na ktorých ich zoznamoval s krásou hudby. Doma má neuveriteľnú zbierku až 200 hudobných nástrojov, medzi ktoré patrí tiež trombita a práve na nej nám pán Ján Hrubovčák na našom koncerte zahrá. Budete mať možnosť spoznať jedinečný hudobný nástroj a skvelého hudobníka.

Gabriel Rovňák ml.

Náš dirigent a moderátor je stále až po uši v hudbe. Ako malý chlapec spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore, s ktorým úspešne spolupracuje. Vyučuje aj mladých hudobníkov na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Keď sa k tomu pridá aj desiatka koncertov Príbehu hudby v tomto školskom roku, tak je to práce až až!

Gabriel má na konte spolupráce už s množstvom symfonických orchestrov (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, orchester Opery Slovenského národného divadla, Štátna filharmónia Košice, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinu Zlín a ďalšie), s ktorými uviedol diela mnohých skladateľov. Na koncerte Príbeh hudby vám Gabriel ako dirigent a moderátor opäť s úsmevom poodhalí hudobné tajomstvá.

Nalaď sa na našu vlnu!

Vypočuj si hudbu, na ktorej teraz fičíme a pozri sa, ako sa nám darí s prípravou koncertu. Klikni na stránku Príbeh hudby na Facebooku, staň sa našim fanúšikom a nalaď sa na našu vlnu hneď teraz!

kontakt

Chcete sa zapojiť do projektu a neviete, ako na to? Alebo nám len chcete niečo odkázať? Tešíme sa na vaše podnety. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailovej adresy gabriel@pribehhudby.com, alebo bchz@nextra.sk.
partneri projektu

Aj tento rok sme našli skvelých partnerov, pre ktorých je, rovnako ako pre nás, vzdelanie jednou z najdôležitejších hodnôt. Sme nesmierne pyšní, že vám môžeme predstaviť rodinu našich partnerov, vďaka ktorým budú môcť Príbeh hudby vidieť desaťtisíce mladých ľudí na celom Slovensku.

Mediálni partneri: