Slovenské národné divadlo uvádza

Tajomstvá ľudského hlasu

Spoznajte netušené možnosti ľudského hlasu v špeciálnom projekte Slovenského národného divadla a Bratislavského chlapčenského zboru.

Najbližšie hráme:
27. októbra 2023 o 11:00 a 18:00

Sála Opery a Baletu SND, Bratislava

Vstupenky na stránkach Slovenského národného divadla

Na dopoludňajší koncert pozývame tiež školské kolektívy. Pre viac informácií píšte na gabriel@pribehhudby.com
Účinkujú:

Orchester a zbor Opery Slovenského národného divadla

Bratislavský chlapčenský zbor

Jan Šťáva (bas)

Mariana Sajko (soprán)

Gabriel Rovňák (dirigent a moderátor)

Ten najvzácnejší hudobný nástroj
máš stále so sebou!

Zmenil už životy miliardám ľudí na celom svete. Dokáže nás potešiť keď sme smutní, vie nám spôsobiť zimomriavky strachu či lásky. Často pri jeho zvuku zaspávame a budíme sa. Vďaka nemu nás môže poznať celý svet. Tým nástrojom je náš vlastný hlas. Skrýva v sebe netušené možnosti, o ktorých možno ani neviete. Spoznajte svoj hlas a naučte sa ho ovládať na jedinečnom rodinnom koncerte, ktorý vznikol v spolupráci Slovenského národného divadla a Bratislavského chlapčenského zboru.

účinkujúci

Orchester Opery Slovenského národného divadla

Tento špičkový slovenský orchester poznajú diváci doma i v zahraničí. Viac však poznajú jeho vyladený zvuk, ako jeho hráčov. Prečo je to tak? Pri spoluúčinkovaní na operných predstaveniach je totižto orchester často ukrytý v prítmí orchestrálnej jamy. To mu však vôbec nebráni naplno zažiariť v tých najlepších operných predstaveniach a na koncertoch doma či v zahraničí. Orchester často spolupracuje s celou plejádou našich i zahraničných operných hviezd (Piotr Beczała, Pavol Bršlík, José Cura, Jorge de León, Peter a Miroslav Dvroský, Jolana Fogašová, Eva Hornyáková, Štefan Kocán, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Peter Mikuláš a mnohí ďalší), aby spolu priniesli divákom nezabudnuteľné zážitky. Na našom koncerte si budete môcť vychutnať tento jedinečný orchester v plnom zvuku i obsadení priamo na pódiu.Zbor Opery Slovenského národného divadla

Ak si niekto myslí, že zbor pri spievaní iba stojí a spieva, tak tento zbor vás presvedčí o úplnom opaku. Zbor Opery SND účinkuje v kostýmoch a prostredníctvom dokonalého spojenia hlasu s pohybom vykresľuje legendárne operné príbehy na predstaveniach Slovenského národného divadla. Teleso má bohatú históriu, pretkanú veľkými domácimi i medzinárodnými úspechmi v spolupráci s hviezdami speváckeho i dirigentského neba. Počas svojej histórie teleso žalo úspechy v mnohých krajinách (Česká republika, Cyprus, Japonsko a ďalšie). V zbore spievajú profesionálny speváci, ktorí vedia dokonale ovládať svoj hlas. Hlavnou zbormajsterkou zboru je Zuzana Kadlčíková a zbormajstrom Ladislav Kaprinay.

Bratislavský chlapčenský zbor

Bratislavský chlapčenský zbor je výnimočné teleso, ktoré tvoria chlapci vo veku od 7 do 29 rokov s excelentnými hlasmi. Zbor existuje už 40 rokov! Za ten čas ho počuli poslucháči takmer na celom svete. Amerika, Japonsko, Rusko, Taiwan a takmer celá Európa fandí Bratislavskému chlapčenskému zboru pod vedením laureátky Krištáľového krídla, Magdalény Rovňákovej a vysokoškolského pedagóga a autora Príbehu hudby, Gabriela Rovňáka ml. Chlapci vyhrali medzinárodné súťaže, spievali vo Viedenskej štátnej opere, New Yorskej Carnegie Hall, tlieskala im anglická kráľovná, či sám pápež. Dnes ich môžete počuť na koncertoch Slovenskej filharmónie i v predstaveniach Slovenského národného divadla. Na našom koncerte uvidíte päťdesiat skvelých chalanov. Tešíte sa? My veľmi!

Jan Šťáva

Spevák, o ktorom sa hovorí, že svoje operné postavy na javisku nielen spieva, ale ich priam žije! Jeho stvárnenia Kecala z Predanej nevesty, Osmina z Únosu zo Serailu a ďalšie si vyslúžili nadšený ohlas od kritikov a divákov doma aj v zahraničí. Pri troche šťastia by ste Jana Šťávu mohli v stretnúť napríklad na festivaloch BBC Proms, Salzburger Festspiele, Smetanovej Litomyšli a mnohých ďalších. Spieva tiež v mnohých európskych operných divadlách. Jeho domácou scénou je ale Národné divadlo Brno, a tak to ku nám nemá vôbec ďaleko! Jan Šťáva nás na koncerte prevedie svetom najhlbších tónov, aké spevák dokáže zaspievať.

Mariana Sajko

Študovala na Cirkevnom konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už viac ako sto krát stála na opernom, či koncertnom javisku, kde jej tlieskajú fanúšikovia v mnohých európskych krajinách. Za svoju šikovnosť bola okrem potlesku odmenená aj víťazstvami na súťažiach. Mariana má ale najradšej operu. Naši domáci kritici ju dokonca nominovali za jej stvárnenie postavy „Kráľovnej noci“ v Mozartovej Čarovnej flaute na titul „Najlepší ženský výkon“. V Slovenskom národnom divadle ju môžete vidieť v operách La Traviata a Don Giovanni.

Gabriel Rovňák ml.

Náš dirigent, moderátor a autor Príbehu hudby je stále ponorený až po uši v hudbe. Ako malý chlapec spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore a vtedy sa rozhodol, že sa stane dirigentom. A vyšlo mu to! Nielen, že s Magdalénou Rovňákovou, svojou mamou, vedie Bratislavský chlapčenský zbor, vyučuje aj mladých hudobníkov na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, ale na konte má aj spolupráce s mnohými symfonickými orchestrami (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a ďalšie), s ktorými uviedol desiatky koncertov. Jeho koncerty „Príbeh hudby“ sledujú desaťtisíce mladých ľudí na Slovensku. Na koncerte o tajomstvách ľudského hlasu vám Gabriel ako dirigent a moderátor opäť s úsmevom poodhalí hudobné tajomstvá.

Nalaď sa na našu vlnu!

Vypočuj si hudbu, na ktorej teraz fičíme a pozri sa, ako sa nám darí s prípravou koncertu. Klikni na stránku Príbeh hudby na Facebooku, staň sa našim fanúšikom a nalaď sa na našu vlnu hneď teraz!

kontakt

Máte otázku ohľadne zapojenia sa do projektu? Alebo nám len chcete niečo odkázať? Tešíme sa na vaše podnety. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailovej adresy gabriel@pribehhudby.com, alebo bchz@nextra.sk.