Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s RTVS uvádza

Príbeh hudby – Pridaj sa k nám!

Na vstup do sveta hudby nie je nikdy neskoro!

Spoznať tajomstvá hudby nebolo nikdy jednoduchšie!

Ak stále váhate, či je klasická hudba pre vás to pravé, neváhajte a príďte na náš koncert! Bratislavský chlapčenský zbor a Rozhlas a televízia Slovenska prinášajú ďalšiu časť najväčšieho celoslovenského cyklu koncertov pre celú rodinu autora a dirigenta Gabriela Rovňáka, ktorý bol za projekt „Príbeh hudby“ tento rok nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo.

Viac ako 100 účinkujúcich vás presvedčí, že na vstup do sveta hudby nie je ani dnes neskoro. Príďte na náš koncert s celou rodinou a pridajte sa k nám. Staňte sa na chvíľu hudobníkmi a odhaľte spolu s nami nové hudobné tajomstvá. Na našom koncerte vás tiež zoznámime s miestom, kde sa hudbe darí. Budete mať možnosť nazrieť do základnej umeleckej školy a zistiť, že stať sa jej žiakom môže byť jedným z najlepších životných rozhodnutí.

účinkujúci

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Tento orchester mohol naživo počuť hrať už otec vášho dedka! Symfonický orchester Slovenského rozhlasu je najstarší slovenský orchester, ktorý nahral tak veľa skladieb, že by mu mohli závidieť aj slávne svetové telesá. Aj vďaka týmto nahrávkam sa orchester stal známym a volajú si ho poslucháči priam do celého sveta. Orchester navštívil Japonsko, Južnú Kóreu, Čínu, Veľkú Britániu a množstvo ďalších krajín. Šéfdirigentom tohto skvelého orchestra je dirigent Ondrej Lenárd, ktorý patrí k našim najvýznamnejším dirigentom súčasnosti. A nebyť neho, možno by neexistoval ani Príbeh hudby. Gabriel Rovňák ml., autor a dirigent Príbehu sa stal dirigentom aj vďaka Ondrejovi Lenárdovi, ktorý ho viedol na začiatku jeho kariéry. Orchester je v rádiu perfektne vyladený, ale predsa len je najlepšie počuť ho naživo v koncertnej sále. Koncert Príbeh hudby je tou najlepšou príležitosťou, kedy to skúsiť prvý krát!

Bratislavský chlapčenský zbor

Chalani z Bratislavského chlapčenského zboru chodia do školy, na futbal, hokej, hrajú na mobiloch i konzolách sieťové hry. Popri tom všetkom ale ešte spievajú v zbore. Speváci tvoria skvelú partiu, ktorá koncertuje na Slovensku aj v koncertných sálach celej Európy, Ameriky, Kanady i Ázie. Zbor založila a vedie legenda slovenského zborového umenia, Magdaléna Rovňáková, spolu s jej synom, Gabrielom Rovňákom. V roku 2022 speváci oslávili 40. narodeniny svojho zboru. Teraz prichádzajú na najnovší Príbeh hudby, aby nás očarili tým, čo vedia najlepšie. Perfektným spevom.

Vojenská hudba

Je jedinečným typom hudobného zoskupenia hráčov, ktorý hrajú na dychové hudobné nástroje a bicie hudobné nástroje. Trúbka, pozauna, tuba či lesný roh sú typickým hudobnými nástrojmi zastúpenými vo vojenskom orchestri. Samozrejme, nechýbajú ani flauty, klarinety či saxofóny. Ich doménou je prevažne hranie na protokolárnych ceremoniáloch, vojenských nástupoch a na množstve iných slávnostných, či spomienkových podujatí. Ak našu krajinu navštívi významná návšteva zo zahraničia, sú to práve oni, ktorí ju ceremoniálnou hudbou privítajú v našej krajine, najčastejšie na nádvorí prezidentského paláca. Pestrú paletu hudobných vystúpení vojenských hudobníkov dopĺňajú koncerty. Vojenská hudba je zastúpená v Ozbrojených silách Slovenskej republiky dvoma veľkými orchestrami a jedným fanfárovým súborom. Vojenská hudba Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Fanfárový súbor prezidenta Slovenskej republiky sídlia v Bratislave a Vojenská hudba Banská Bystrica sídli v Sliači.
Veľmi sa tešíme, že na náš koncert bude obohatený týmto špeciálnym orchestrom.

Šimon Svitok

Popredný slovenský spevák v hlasovom obore barytón. Je vyhľadávaný nie len na Slovensku, ale poznajú ho návštevníci koncertov a operných predstavení v Taliansku, Česku, Rumunsku, Francúzsku, ale aj v Číne či Japonsku, kde vycestoval neuveriteľných tridsať krát! Počas svojej kariéry účinkoval doteraz na viac ako 900 predstaveniach a v jeho repertoári je viac ako 80 postáv z opier i muzikálov. Aby toho nebolo málo, Šimon Svitok je od roku 2011 aj umeleckým riaditeľom Štátnej opery v Banskej Bystrici a členom porôt na množstve speváckych súťaží po celom svete. Už sa nesmierne tešíme, že tento výnimočný umelec sa predstaví aj na našom koncerte, Príbeh hudby.

Michal Šoltis

Miško má dvanásť rokov, je šiestak a už od svojich šiestich rokov sa venuje hudbe. V Miškovom prípade to náhoda nie je, lebo pochádza zo známej hudobníckej rodiny Jendruchovcov. Najskôr hral na zobcovú flautu a už ako osemročný si priniesol cenu zo súťaže Nitrianska lutna. S Miškom muzicírovala aj jeho teta Ruth, ktorá ho doviedla až ku hre na pozaunu. Na tento zaujímavý dychový nástroj hrá iba tri roky, no už stihol zaujať svojou hrou množstvo divákov i porotcov na súťaži Dni Miloša Ruppeldta, kde náš sólista opäť bodoval. Hudba ho nesmierne baví a je to nielen počuť, ale aj vidieť. Príďte sa presvedčiť na náš koncert, Príbeh hudby.

Gabriel Rovňák

Náš dirigent a moderátor je stále až po uši v hudbe. Ako malý chlapec spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore, s ktorým úspešne spolupracuje. Vyučuje aj mladých hudobníkov na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Keď sa k tomu pridá aj dvadsať koncertov Príbehu hudby v roku 2022, tak je to práce až až! Za tento počin bol dokonca nominovaný na prestížnu cenu – Krištáľové krídlo, v kategórii HUDBA.

Gabriel má na konte spolupráce už s množstvom symfonických orchestrov (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, orchester Opery Slovenského národného divadla, Štátna filharmónia Košice, Slovenský komorný orchester, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinu Zlín a ďalšie), s ktorými uviedol diela mnohých skladateľov. Na koncerte Príbeh hudby vám Gabriel ako dirigent a moderátor opäť s úsmevom poodhalí hudobné tajomstvá.

Nalaď sa na našu vlnu!

Vypočuj si hudbu, na ktorej teraz fičíme a pozri sa, ako sa nám darí s prípravou koncertu. Klikni na stránku Príbeh hudby na Facebooku, staň sa našim fanúšikom a nalaď sa na našu vlnu hneď teraz!

kontakt

Chcete sa zapojiť do projektu a neviete, ako na to? Alebo nám len chcete niečo odkázať? Tešíme sa na vaše podnety. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailovej adresy gabriel@pribehhudby.com, alebo bchz@nextra.sk.
partneri projektu

Aj tento rok sme našli skvelých partnerov, pre ktorých je, rovnako ako pre nás, vzdelanie jednou z najdôležitejších hodnôt. Sme nesmierne pyšní, že vám môžeme predstaviť rodinu našich partnerov, vďaka ktorým budú môcť Príbeh hudby vidieť desaťtisíce mladých ľudí na celom Slovensku.